Twórcze spotkanie w Rożdżałowie

Tożsamość społeczna i tradycja kulturowa stanowią oznaki żywotności narodu lub mieszkańców określonego regionu kraju. Nadają indywidualnego charakteru, wyrazistości, często są znakiem rozpoznawczym. Jednocześnie poprzez różne formy wyrazu, jak sztuka np. taniec, malarstwo, rzeźba, poezja, są swoistym i oryginalnym zapisem historii i tradycji.  Również w naszym regionie kultura i twórczość ludowa ma nieprzerwany rodowód historyczny, własną specyfikę i dynamikę. Mamy i my takie osoby, którymi możemy się szczególnie szczycić ze względu na niezaprzeczalny wkład twórczy oraz podtrzymanie tradycji. Są to Stanisława Mąka oraz Walerian Mąka (+2004 r.). Oboje wszechstronni twórcy ludowi.

W Rożdżałowie stworzyli dom pełen tradycji, gdzie wyjątkową dekorację stanowią obrazy, rzeźby, pisanki i wycinanki, zapełniające każdą wolną przestrzeń. 21 stycznia w świetlicy w Rożdżałowie miało miejsce szczególne wydarzenie artystyczne, spotkanie z twórczością Stanisławy i Waleriana Mąków. Koncert na ludową nutę Zespołu „I to i owo” z Żółtaniec otworzył tę uroczystość. W swoich wystąpieniach Wiesław Kociuba wójt gminy Chełm, jak i Beata Mazurek wicemarszałek Sejmu RP, podziękowali i pogratulowali S. Mące, za tak wiele lat twórczej pracy oraz wielu nagród i osiągnięć, za jej artystyczny kunszt oraz za kultywowanie w sztuce tradycji i obrzędów ludowych. O twórczości Waleriana Maki opowiadała prof. Katarzyna Smyk, a o Stanisławy Mąki Jolanta Pawlak-Paluszek, których teksty zamieszczone w katalogu przybliżyły postacie i życie obojgu artystów (teksty zamieszczamy poniżej). W imieniu P. Stanisławy, jak i rodziny, która licznie przybyła do świetlicy, podziękowała córka Anna, która po rodzicach odziedziczyła talent, tworząc i edukując artystycznie, dzieci, młodzież i dorosłych.  Spotkaniu towarzyszyła promocja katalogu prezentującego twórczość tego artystycznego małżeństwa, Pani Stanisławy obrazy, wycinanki, pisanki i rzeźby, Pana Waleriana wiersze i rzeźby. Wystawa prac Pani Stanisławy  dopełniała artystycznie ten szczególny i niepowtarzalny wieczór. Organizatorami tego spotkania ze sztuką było Biuro Promocji Gminy Chełm oraz Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm.

STANISŁAWA MĄKA

WALERIAN MĄKA