Koncert Biało - Czerwonej

3 maja w Dworku w Żółtańcach, już po raz ósmy, odbył się Koncert Biało – Czerwonej podczas którego mieszkańcy gminy Chełm i regionu uczcili bardzo ważne święta patriotyczne dla każdego Polaka: uchwalenie Konstytucji 3-go Maja i Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  Organizatorami tej uroczystości byli: Biuro Promocji Gminy Chełm i SKOK im. Zygmunta Chmielewskiego. Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło „Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć.” Bogusław Wolniewicz.

Święto rozpoczął koncert Chełmskiej Orkiestry Dętej, po nim Grupa Rekonstrukcyjna Stowarzyszenie „Kresy-Pamięć i Przyszłość” przed Dworkiem „Pan Tadeusz” uroczyście rozpoczęli obchody uroczystości wg ceremoniału wojskowego. Został złożony meldunek wójtowi Gminy Chełm Wiesławowi Kociubie przez prowadzącego Krzysztofa Krzywińskiego, oddano honory proporcowi odznaczonemu przez Zarząd Główny AK – Krzyżem Obrony Wołynia.
 Odśpiewano hymn państwowy (Weronika Chomiarczuk wspólne z zebranymi gośćmi przy akompaniamencie orkiestry), a następnie  został odegrany sygnał ,,CISZA" grany na trąbce ku pamięci poległym za wolność ojczyzny. Trzykrotna Salwa Honorowa zakończyła otwarcie uroczystości. Część oficjalną w budynku rozpoczęli Ryszard Mielniczuk - dyrektor Biura Promocji Gminy Chełm oraz Stanisław Kuć - Członek Rady Nadzorczej SKOK im. Z. Chmielewskiego, witając wszystkich zebranych gości, a wśród nich gości honorowych m.in. : Wiesława Kociubę - Wójta gminy Chełm, Ewę Panasiuk - radną Sejmiku województwa lubelskiego, pp. Łukasza Ćwika - przedstawiciela Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Elżbietę Prus - kierownika filii Urzędu Marszałkowskiego w Chełmie. W krótkim wystąpieniu wójt, przypomniał jak ważna jest flaga narodowa oraz jej wywieszenie na naszych domach. Biuro Promocji Gminy Chełm przygotowało ponad 200 flag dla uczestników koncertu. Stanisław Kuć w imieniu Prezesa SKOK  im. Z. Chmielewskiego powitał wszystkich przybyłych. Koncert prowadziła Elżbieta Steciuk – Spiczyńska. Część artystyczną rozpoczęły uczennice SzP nr 4 w Chełmie: Tereska Czachorek i Zosia Nowakowska, montaż słowno-muzyczny o Konstytucji 3 maja przedstawili uczniowie I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie.  Piosenki patriotyczne wykonała Grupa Wokalna z ZS w Okszowie oraz zespół Kombatant. Następnie w uroczystości zaprezentowali się: Radosław Sroczyński i Ale Babki z Dorohuska. Niezwykłych emocji dostarczył występ Chóru „Fletnia Pana” z Włodawy.  Na zakończenie nie zabrakło podziękowań zarówno dla gości jak i organizatorów, jak co roku wszyscy posilili się pyszną grochówką przygotowaną przez właścicieli Dworku Pan Tadeusz.